Poradnik

Podłoże

Gleba może być ciężka i urodzajna, ale musi być przepuszczlna. Na piaszczystej glebie dobrze rosną tylko jałowce, cyprysiki i sosny. Iglaki preferują podłoże lekko kwaśne. Tylko pewne gatunki jak np. jałowce, cisy, cyprysiki oraz niektóre odmiany świerku i sosny będą dobrze rosnąć na glebach zasadowych. Podłoże nie może być zbite i nieprzepuszczalne. Większość roślin iglastych choruje, gdy ich korzenie przebywają w wodzie stojącej. W celu sprawdzenia przepuszczalności gleby, należy wykopać dołek i wlać do niego wodę. Jęśli woda będzie wsiąkać dłużej niż 6 godzin to przepuszczalność należy zwiększyć.

Sadzenie

Wszystkie drzewa i krzewy możemy sadzić w okresie ich spoczynku, czyli jesienią i wczesną wiosną, a także w ciągu lata lecz nigdy nie sadzimy jeśli jest zbyt sucho i gorąco. Najlepiej gdy roślina zaczyna wegetację: od płowy marca do połowy kwietnia. Właściwe posadzenie roślin wymaga przeprowadzenia kilku czynności:
Wykopujemy dołek, którego objętość jest trzy razy większa niż objętość bryły korzeniowej.
Odszukujemy nasadę pnia, która znajduje się w miejscu, gdzie z pnia wyrastają korzenie.
Roślinę umiesczamy na taką głębokość, aby nasada pnia znajdowała się kilka cm powyżej powierzchni gleby.
Doły warto zaprawić podłożem do iglaków. Po posadzeniu formujemy wokół rośliny płytką miskę do zatrzymywania wody.

Podlewanie

Drzewka należy podlewać obficie przez ok. 1 godzinę małym ciśnieniem wody, aby powstało małe "błotko". Młode iglaki należy podlewać nawet trzy razy tygodniowo przez pierwsze dwa tygodnie. Lepiej podlewać rzadziej, a głęboko niż często, a płytko. W przypadku dużych drzew w pojemnikach nie wolno zaprzestać regularnego nawadniania nawet pomimo opadów deszczu. W przypadku drzew sadzonych do gruntu też należy pilnować i podlewać nawet jeśli występują opady, ale są zbyt słabe. Szczególnie należy pilnować podlewania w przypadku suszy, iglaki podlewamy pod korzeń. Należy pamiętać, że podlewanie jest szczególnie ważne w pierwszym roku od posadzenia drzewka, to w tym okresie drzewko potrzebuje jak najwięcej wilgoci aby mogło dobrze zakorzenić się.

Nawożenie

Rośliny dość szybko wykorzystują składniki pokarmowe znajdujące się w glebie i dlatego należy je uzupełniać odpowiednim nawozem. Nawożenie jest uzależnione od użytego nawozu, należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Do nawożenia najlepiej stosować preparaty o przeznaczeniu do iglaków, dzięki odpowiedniemu nawożeniu drzewka będą szybciej rosły i wypuszczały ładniejsze pędy.

1 2

Szkółka Krzewów Ozdobnych Patecki

ul. Radosna 17 k.Krakowa
32-088 Garliczka
tel. 668 785 630
tel. 600 201 081
biuro@patecki-iglaki.pl

 
 

Copyright© 2018 Szkółka Krzewów Ozdobnych Patecki. | All Rights Reserved. | Opracowanie Tomasz Patecki.