Poradnik

Pielęgnacja

Należy usuwać trawę, ponieważ szybko zaczyna konkurować o wodę z korzeniami szczególnie młodych drzew. Po posadzenie drzewek, zwłaszcza o dużej koronie można je mocować do palików, aby uniknąć uszkodzenia ich przez silny wiatr. Glebę należy spulchniać mechanicznie, ale należy uważać aby nie uszkodzić korzeni. Najczęstszą przyczyną zamierania roślin zimozielonych na wiosnę wcale nie jest przemarznięcie części nadziemnej, ale niedobór wody dla korzeni, gdy roślina rozpocznie okres wegetacji. Najlepiej podlewać przed przymrozkami lub gdy gleba od góry zacznie odmarzać.

Brązowienie igieł

I. Pędy brązowieją od wewnątrz.
Na pędach widoczne są objawy żerowania, z których najczęściej spotykane to przędziorki (pajęczaki) głównie przędziorek sosnowiec, mszyce świerkowe zielone, ochojniki, bawełnice, miodownice. Należy stosować: wczesna wiosna-PROMANAL, późna wiosna POLYSECT.
Brak widocznych objawów żerowania szkodników na pędach. W tym przypadku brązowienie może być spowodowane: przesuszeniem rośliny, niedoborem składników pokarmowych (szczególnie magnezu) oraz nieprzepuszczalnym podłożem.
II. Pędy brązowieją od zewnątrz.
Brązowe są wyłącznie końcówki pędów. Zamieranie pędów może być spowodowane chorobą grzybową.
Brązowieją lub zamierają całe pędy. U nasady pędu widoczne duże ciemne mszyce-Miodownica Żywotnikowa, brak mszyc u nasady pędów jest to grzyb rodzaju Fusarium lub Phytophtora.
W celu ochrony drzewek przed chorobami należy zaraz po posadzeniu wzmocnić roślinę i zabezpieczyć przed chorobami. Do tego celu można stosować Biochikol jest to wyciąg z morskich skorupiaków, zwalcza i zabezpiecza przed mączniakiem i szarą pleśnią.
Jedną z najgroźniejszych chorób drzew iglastych jest Fytoftoroza. Jest to choroba systemu korzeniowego powstająca, gdy korzenie były zbyt długo zalane wodą. Choroba szybko się przenosi i prowadzi do zamierania całych roślin. Aby szybko pozbyć się choroby należy podlać korzenie preparatem Aliette. Jednak jeśli będziemy stosować do powyższych zasad to choroba ta nie będzie występować.

Życzę Państwu aby wszystkie drzewka rosły zdrowo i szybko.

1 2

Szkółka Krzewów Ozdobnych Patecki

ul. Radosna 17 k.Krakowa
32-088 Garliczka
tel. 668 785 630
tel. 600 201 081
biuro@patecki-iglaki.pl

 
 

Copyright© 2018 Szkółka Krzewów Ozdobnych Patecki. | All Rights Reserved. | Opracowanie Tomasz Patecki.